6 Tem 2015

Sous Le Ciel De Paris/3. Gün
Paris'deki 3. günümüzü Montmartre bölgesine ayırdık. Metro merdivenlerinden yukarı çıktığımız anda karşılaştığımız manzara elinde telefon olan ve bağırarak telefonları satmaya çalışan satıcılardı. Burası genel Paris havasından daha farklı bir bölge. Çok daha renkli, karışık, sesli.Doğruca Sacre Coeur Bazilikasına doğru yol aldık. Montmartre Paris'in diğer bölgeleri gibi düz değil, hafif rampalar var. Sokaklar muhteşem. Ben hayatımda yan yana bu kadar kuaförün olduğu başka bir yer daha görmedim.

Yaklaşık 20 dk yürüdükten sonra Sacre Coeur'a ulaştık. Ancak içine girebilmek için tek bir engel kaldı merdivenler :)  Onları da tırmandıktan sonra büyük, beyaz, görkemli kiliseye ulaşıyorsunuz. Manzara bir harika. En üst katına çıkıp manzarayı oradan da seyredebilirsiniz ya da arka kısmında kalan gözetleme alanından seyredebilir, orada fotoğraf çekilebilirsiniz.
Sacre Coeur'u gezdikten ve manzaranın keyfine vardıktan sonra aşağı doğru inmeye başladık. Bir çok hediyelik eşya satan dükkan var. Bu dükkanları gezmek ayrı bir keyif, Place du Tertre'de bir cafe de oturup kahve içmek, sokakları, insanları, ressamları seyretmek ayrı. Resimlerden mutlaka almalısınız.

 Meydana inmeden "Maison Georges Larnicon" adlı çikolatanın sanatla buluştuğu bu muhteşem yere kesinlikle uğramalısınız  özellikle benim gibi çikolata aşığı iseniz. İçeride çikolatadan yapılmış Notre Dame olduğunu söyleyip geri kalanını sizin hayal dünyanıza bırakmak istiyorum :)
Montmartre'de görmeden gelmemeniz gereken diğer bir yer ise Moulin de la Galette. Montmartre'nin hayatta kalan iki yeldeğirmeninden biri.